Bieżący numer

Salmonella groźna także w bezpośrednim kontakcie z drobiem

 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (US CDC) poinformowało, że w okresie od 15 lutego do 21 czerwca br. w 44 stanach zanotowano 212 przypadków zachorowania ludzi na salmonellozę (34 hospitalizowano) w wyniku bezpośredniego kontaktu z żywym drobiem w chowie przyzagrodowym. Wśród chorych było 26% dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów stwierdzono, że najczęstszą przyczyną zachorowania mogły być pisklęta kurze i kacze pochodzące z różnych źródeł (zakłady wylęgowe, dostawcy pasz, krewni i znajomi). W 2017 r. w USA zanotowano 1120 przypadków salmonellozy z tego powodu, a w 2016 r. 895 przypadków.

Ponieważ drób może być nosicielem bakterii Salmonella bez objawów zachorowania, specjaliści z CDC zalecają staranne natychmiastowe mycie rąk po każdym bezpośrednim kontakcie z drobiem w chowie przyzagrodowym, używanie oddzielnego obuwia przy obsłudze drobiu oraz unikanie wprowadzania drobiu do pomieszczeń mieszkalnych.

Warto przypomnieć, że bakterie Salmonella giną w temperaturze powyżej 60-65°C (co najmniej przez 6 sekund), dlatego wystarczy ugotować lub dokładnie podgrzać jedzenie, żeby uniknąć zakażenia Salmonellą.