Bieżący numer

Pobieranie nasienia od indorów wymaga dużych umiejętności! Próby zmechanizowania pobierania nasienia

Pobieranie nasienia od indorów wymaga dużych umiejętności. Ptak, od którego jest pobierane nasienie, nie może być wystraszony i zestresowany. Podczas zabiegu należy zadbać też o higienę. Nasienia od indora pobierają zwykle dwie osoby. Jedna z osób siedząc trzyma indora na kolanach i delikatnie masując odpowiednimi ruchami dłoni kloakę doprowadza do wynicowania narządu kopulacyjnego, z którego następnie wyciskane jest nasienie przez naciskanie palcami poniżej wynicowanego prącia. Druga osoba w tym czasie zbiera spływającą spermę do pojemnika.

Nasienie od indora może też pobierać jedna osoba. Potrzebny jest wtedy specjalistyczny sprzęt. Najprostszym jest umieszczenie indora w specjalnym blaszanym lejku ze ściętym wierzchołkiem, przez który indor, unieruchomiony w lejku, może wystawić głowę. Blaszany lejek powinien być umocowany poziomo w stojaku na takiej wysokości, aby podstawa lejka z wystającą tylną częścią ciała indora znajdowała się na wysokości zgiętych rąk operatora. Po wstępnym masażu nasienie jest pobierane z narządu kopulacyjnego. W użyciu są także różnego rodzaju specjalnie zaprojektowane krzesła z dodatkowym wyposażeniem do przytrzymywania indora i zbierania nasienia.

Wykorzystywane są też specjalnie zaprojektowane rampy, przy pomocy których pobierane jest nasienie od indorów trzymanych w bateriach klatkowych. Czas pobierania nasienia przy pomocy rampy pozwala skrócić czas zabiegu nawet o połowę, oczywiście pod warunkiem, że osoby to wykonujące są odpowiednio wytrenowane.

Aby przyzwyczaić indory do produkowania odpowiedniej ilości nasienia, powinny oddawać je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli ilość pozyskiwanego nasienia z jednego pobrania w tygodniu jest wystarczająca do zapłodnienia danego stada indyczek, to dla utrzymania wysokiej wydajności indorów i tak należy pobrać nasienie dwa razy w tygodniu.